Ciężki dym – fantastyczny efekt niepozostawiający śladów na ubraniach
Autor: FHU QUARTET, publikacja: 2020-07-24
Weselny pierwszy taniec pary młodej można bardzo uatrakcyjnić – z pomocą przychodzi ciężki dym.
Jest kilka sposobów produkcji ciężkiego dymu
Na rynku dostępne są urządzenia, które podgrzewają do bardzo wysokiej temperatury środki chemiczne na bazie parafiny, a następne poprzez przepuszczenie gotowego dymu przez chłodnicę (często jest to po prostu pojemnik z lodem, w droższych urządzeniach chłodnica wraz ze sprężarką), co powoduje, że dym staje się cięższy od powietrza i opada na podłogę.
Zdecydowanym minusem tej technologii jest niewątpliwie to, że powoduje ona wydzielanie zapachu, wymaga wyłączenia instalacji alarmowej ppoż., czasem brudzi ubrania oraz elementy pomieszczenia, a w momencie ogrzania się do temperatury pokojowej unosi się, powodując bardzo duże zadymienie – istnieje wówczas konieczność bardzo dokładnego przewietrzenia pomieszczenia.
Najbezpieczniejszy i najefektowniejszy jest jednak ciężki dym wyprodukowany przy pomocy suchego lodu.
Sam suchy lód to dwutlenek węgla w postaci stałej. Otrzymanie takiego dwutlenku węgla, który jest znany przecież tylko w postaci gazowej, możliwe jest jedynie w temperaturze -78,5° Celsjusza! Dwutlenek węgla w tym stanie skupienia nie topi się, tylko sublimuje. W zabezpieczonych termicznie pojemnikach sublimuje o około 10% na dobę. Dostępny jest w kilku postaciach, najpopularniejszy jest pellet.
Dzięki specjalnej technice studzenia gorącej wody przy pomocy właśnie suchego lodu można uzyskać taki efekt, jak na filmach:
- "TANIEC W CHMURACH - ciężki dym - dekoracja światłem - Quartet z Koła"
- "Taniec w chmurach - Quartet - zespół na wesele, studniówkę, sylwestra, dekoracja światłem"
Zaprezentowane na tych filmach urządzenie jest własnej produkcji. Istnieją również firmy produkujące tego typu rozwiązania.
Wyprodukowana w ten sposób chmura to najprawdziwsza para wodna w czystej postaci. Dzięki temu nie pozostawia żadnych śladów na ubraniach, jest bezwonna, wbrew pozorom nie jest również gorąca. Dodatkowym atutem tej technologii jest również fakt, iż dym nie unosi się, tylko zanika.
Zastosowanie
Nie tylko na weselach.
Ciężki dym bardzo dobrze sprawdza się przy prezentacji produktów oraz przy pokazach mody.
W przemyśle filmowym i fotograficznym stosowany jest bardzo często.
Opracowanie
FHU QUARTET